Przeciwdziałanie stresu za pomocą odpowiedniej diety – zasady, porady i przykładowe jadłospisy
Stres to nieodłączny element codziennego życia współczesnego człowieka. Niezależnie od tego, czy źródłem jest kariera zawodowa, kwestie zdrowotne, przemoc, międzynarodowe konflikty czy strata bliskich, presja staje się niekiedy nie do zniesienia. Koncept diety na stres proponuje wykorzystanie naturalnych składników odżywczych do wzmocnienia osobistej odporności na niekorzystne zdarzenia losowe.
Chociaż krótkotrwały stres może prowadzić do bólów głowy, problemów żołądkowych, zmian wagi oraz większej podatności na przeziębienie czy grypę, to przewlekły stres ma bardziej poważne konsekwencje. Dotyka on coraz więcej osób i może mieć negatywny wpływ na różne układy naszego organizmu, takie jak nerwowy, trawienny czy krążeniowy. Może również prowadzić do bezpłodności, depresji, otyłości czy cukrzycy typu II. Dlatego pomysł leczenia napięcia psychicznego poprzez dobrze zbilansowaną dietę wydaje się atrakcyjny.
Jak unikać pewnych produktów w sytuacjach stresowych?
Zanim zaczniemy mówić o posiłkach mających uspokajający wpływ na organizm, warto przyjrzeć się produktom, które mogą jedynie pogłębiać nasze problemy. Często kiedy czujemy stres, zaczynamy podświadomie sięgać po „pocieszyciele” – żywność i napoje kojarzące się nam z komfortem i przyjemnością. Niestety, niektóre pokarmy niepotrzebnie wzmagają reakcje układu nerwowego i mogą pogorszyć nasze samopoczucie na dłuższą metę. Do takich należą proste węglowodany, takie jak słodycze, napoje gazowane i białe pieczywo, które po krótkotrwałym podniesieniu poziomu glukozy we krwi, doprowadzają do jej gwałtownego spadku. Ponadto, nadmiar cukru może sprzyjać rozwojowi depresji. Kofeina oraz alkohol, pomimo ich pozornego działania relaksującego, również zaliczają się do substancji, które na dłuższą metę osłabiają naszą psychikę.
Antyoksydanty jako naturalne środki przeciwdziałające stresu
Stres ma rzeczywisty i intensywny wpływ na nasze organy i tkanki. Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że może on negatywnie wpływać na strukturę naszego DNA, skracając telomery – elementy składowe chromosomów. W ten sposób stres jest tak samo szkodliwy dla naszego organizmu jak proces starzenia. Na szczęście, antyoksydanty – związki przeciwutleniające, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników, mogą nam pomóc w zwalczaniu stresu.
Wśród produktów spożywczych bogatych w antyoksydanty na specjalne uznanie zasługuje ciemna czekolada. Dzięki wysokiej zawartości kakao (70-80%), jest ona nie tylko mniej kaloryczna, ale również bogata we flawonoidy. Szwajcarskie badania wykazały, że osoby spożywające codziennie 40g tego pysznego przysmaku miały po dwóch tygodniach znacznie niższy poziom hormonów stresu we krwi.
Innym cennym źródłem antyoksydantów jest witamina C, obecna w owocach cytrusowych, truskawkach, malinach, jagodach oraz papryce, pietruszce czy pomidorach. Witamina ta skutecznie redukuje stany lękowe i psychiczny nacisk wynikający z codziennych obowiązków.