W jaki sposób rozpoznać objawy zapalenia oskrzeli u osób dorosłych i dzieci?
Charakterystyka zapalenia oskrzeli jest podobna do symptomów przeziębienia, z którymi często bywa mylone. Na początku pojawia się suchy kaszel, który stopniowo ewoluuje w kaszel mokry. Choroba może mieć formę ostrego lub przewlekłego zapalenia oskrzeli. Jeśli nie zostanie podjęte odpowiednie leczenie, zapalenie oskrzeli może prowadzić do poważniejszych powikłań. Szczególnie alarmujące jest to schorzenie u dzieci, gdzie kaszel na tyle intensywny i długotrwały, że wymaga interwencji lekarskiej.
Zapalenie oskrzeli u dorosłych przybiera formę ostrej choroby, gdy jego trwanie nie przekracza trzy tygodnie. Zazwyczaj jest to spowodowane infekcją wirusową. W początkowej fazie choroby pacjenci doświadczają intensywnego kaszlu, który z czasem staje się mokry. Wykrztuszana wydzielina może mieć kolor od białego do żółtego, a nawet zielonkawego. Wysiłek towarzyszący kaszlowi może prowadzić do bólu w klatce piersiowej, uczucia pieczenia oraz utrudniać oddychanie. Duszności są również częstym dolegliwością pacjentów z ostrym zapaleniem oskrzeli.
W trakcie przebiegu ostrego zapalenia oskrzeli mogą dodatkowo zaistnieć bóle mięśni i stawów, gorączka oraz znaczące pogorszenie samopoczucia. Mogą pojawić się również świszczący oddech, a infekcja wywołana przez rhinowirusy może prowadzić do kataru i bólu gardła. Zapalenie oskrzeli jest diagnozowane po wykluczeniu możliwości zapalenia płuc, które ma podobne objawy.
Osoby, które doświadczają kaszlu przez co najmniej 3 miesiące w ciągu 2 lat są prawdopodobnie dotknięte przewlekłym zapaleniem oskrzeli. Charakterystycznym dla tego schorzenia jest poranny kaszel. Główną grupą ryzyka są osoby dorosłe, szczególnie palacze tytoniu. Lekarz podczas badania pacjenta z przewlekłym zapaleniem oskrzeli może wykryć zmiany osłuchowe takie jak furczenia i świsty.