Przemysł budowlany w drodze do największego zatrudnienia, 79% firm nie przewiduje zmian
Najnowsze informacje z Polskiego Instytutu Ekonomicznego pokazują, że aż 79 procent przedsiębiorstw na najbliższe miesiące nie przewiduje żadnych zmian w swoim zespole pracowników. Najwięcej planowanych rekrutacji pojawia się jednak w branży budowlanej, gdzie prawie jedno na pięć przedsiębiorstw ma zamiar zatrudniać nowych pracowników.
Analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego obserwują, że większość firm nie zamierza robić spektakularnych ruchów kadrowych w najbliższych miesiącach. Dane pokazują, że 79 procent badanych firm ma zamiar utrzymać swoje zespoły na obecnym poziomie przez kolejne trzy miesiące, czyli od lipca do września. Tylko 13 procent firm planuje zatrudnienie nowych pracowników, podczas gdy jedynie 8 procent firm rozważa zwolnienia. Plany te różnią się w zależności od branży.
Jeśli chodzi o branżę budowlaną, niemal jedna na pięć firm planuje zatrudnić nowych pracowników w najbliższych trzech miesiącach. Zaledwie 6 procent firm w tej branży rozważa zwolnienia. Wielu przedsiębiorców z branży budowlanej sygnalizuje, że mają za małe moce produkcyjne do obsłużenia aktualnego portfela zamówień i przewiduje, że popyt na ich usługi wzrośnie w najbliższym miesiącu. To stwarza duże zapotrzebowanie na nowych pracowników.
Największe zwolnienia są planowane w sektorze produkcyjnym, gdzie 18 procent firm planuje redukcje kadrowe, chociaż 13 procent firm z tej branży planuje zatrudniać. Według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, taka skłonność do zwolnień może wynikać z faktu, że co trzecia firma produkcyjna odnotowała spadek liczby nowych zamówień od czerwca, co przełożyło się na obecny duży odsetek firm produkcyjnych (22 procent) z nadmiarem mocy produkcyjnych i pracowników.
Branża usługowa jest najmniej skłonna do zwolnień – tylko 2 procent firm planuje cięcia kadrowe. W tym sektorze aż 87 procent firm chce utrzymać swoje zespoły na obecnym poziomie. Analitycy PIE informują, że więcej niż jedna na dziesięć firm (11 procent) planuje zatrudnić nowych pracowników.
W sektorze transportu i logistyki obserwujemy więcej planów zatrudnienia niż zwolnień. Tylko 7 procent firm z tej branży planuje zwolnienia, podczas gdy 11 procent planuje rekrutacje. Mimo że dla 76 procent firm z tego sektora koszty pracownicze są dużą przeszkodą, to ponad 80 procent przedsiębiorstw nie ma zamiaru dokonywać żadnych ruchów kadrowych.