Właściwości i zastosowania kwasu migdałowego – skuteczny kosmetyk i lek dermatologiczny

Właściwości i zastosowania kwasu migdałowego – skuteczny kosmetyk i lek dermatologiczny

Kwas migdałowy, mimo że nie jest tak popularny jak inne kwasy alfa-hydroksylowe (AHA), zdobywa coraz większą popularność dzięki swojej łagodnej, ale skutecznej akcji. Jest on nie tylko efektywny, ale również mniej dokuczliwy pod względem skutków ubocznych. Jego uniwersalność sprawia, że jest polecany szerokiemu spektrum odbiorców zarówno jako kosmetyk, jak i lek dermatologiczny.

Kwasy AHA są odpowiedzialne za rewolucję w kosmetologii, wprowadzając metodę enzymatycznego złuszczania naskórka. Ta metoda polega na chemicznym usuwaniu zewnętrznych warstw skóry zamiast tradycyjnego tarcia. Ta prosta teoria ma wiele praktycznych zastosowań!

Kwas migdałowy został po raz pierwszy odkryty w 1831 roku przez niemieckiego farmakologa Ferdinanda Ludwiga Wincklera. Wyizolowano go z amigdaliny, glikozydu cyjanogennego zawartego w gorzkich migdałach, który jest odpowiedzialny za ich toksyczność. Obecnie kwas migdałowy najczęściej jest otrzymywany poprzez hydrolizę kwasową mandelonitrylu, związku obecnego w niektórych roślinach. Alternatywna metoda polega na działaniu genetycznie zmodyfikowanych drożdży na glukozę.

Mimo że kwas migdałowy jest najczęściej kojarzony z kosmetologią i dermatologią, ma również zastosowanie w tradycyjnej medycynie. W farmakologii jest prekursorem wielu istotnych leków, takich jak homatropina stosowana w okulistyce oraz cyclandelate, lek rozszerzający naczynia krwionośne stosowany do leczenia zaburzeń krążenia. Kwas migdałowy ma silne działanie przeciwbakteryjne i bywa stosowany jako antybiotyk doustny, szczególnie przy infekcjach układu moczowego wywołanych bakteriami Gram-ujemnymi oraz kilkoma szczepami bakterii Gram-dodatnich. Badania laboratoryjne wykazały, że kwas migdałowy skutecznie neutralizuje gronkowca złocistego (S. aureus).

Głównym zastosowaniem kwasu migdałowego, podobnie jak innych kwasów AHA, jest jednak użycie go jako środka nałożonego zewnętrznie na skórę. Działa on przez niszczenie połączeń między uszkodzonymi komórkami naskórka i poluzowywanie ich na tyle, aby łatwo złuszczyły się i odpadły, a także przez powierzchniowe usuwanie przebarwionych nadmiarem pigmentu komórek naskórka. Dzięki temu kwas migdałowy skutecznie zwalcza takie problemy skóry jak suchość, chropowatość, niedoskonałości, drobne zmarszczki i przebarwienia.

W przeprowadzonych badaniach stwierdzono, że kwas migdałowy w ciągu 4 tygodni stosowania redukuje melasmę (hiperpigmentację skóry) nawet o 50%. Terapia łącząca kwas migdałowy 10% i kwas salicylowy 20% po 12 tygodniach dała prawie 75% redukcję silnych zmian trądzikowych. U dojrzałych kobiet w wieku 49-71 lat aplikacja kwasu migdałowego 45% co dwa tygodnie pozwoliła zwiększyć produkcję sebum na policzkach, co znacznie zmniejszyło przesuszenie skóry.