Ekologiczne i ekonomiczne ogrzewanie domu – jak to zrobić?
Coraz więcej mówi się o odnawialnych źródłach energii. Co istotne ekologiczne źródła zasilania i ogrzewania są jednocześnie korzystne dla budżetu domowego. Panele fotowoltaiczne, pompy ciepła, czy łączone źródła zasilania i ogrzewania, dają niezależność, ale jednocześnie wykorzystują rozwiązania przyjazne środowisku. Ich montaż chociaż kosztowny, zwraca się już po kilku latach i to z nawiązką. Dostępne są dofinansowania, które sprawiają, że obecnie każdy może pozwolić sobie na tego typu technologię.
Pompy ciepła- dlaczego warto w nie inwestować?
Pompy ciepła są najtańszą w eksploatacji technologią tego typu. Pompy ciepła wykorzystują energię z powietrza lum gruntu, zamieniając ją w ciepło, dzięki czemu idealnie sprawdzają się w domach jednorodzinnych. Nie emitują żadnych szkodliwych substancji do środowiska, co czyni je bardzo ekologicznym i zdrowym rozwiązaniem. Pompa powietrzna jest dużo tańszym rozwiązaniem niż pompa gruntowa. Co istotne moduł zewnętrzny można instalować na zewnątrz bez względu na podłożę. Inaczej jest w przypadku pompy gruntowej, to zdecydowanie rozwiązanie dla posiadaczy dużych działek. Jest to jednocześnie rozwiązanie droższe, jednak pompę gruntową charakteryzuje niezależna od pory roku i pogody wysoka wydajność.
Pompa ciepła z panelami fotowoltaicznymi
Optymalnym rozwiązaniem dla ekologicznego domu, jest połączenie pomp ciepła z panelami fotowoltaicznymi. Zapewnia to pełną niezależność energetyczną. Pompy ciepła zapewniają domostwu ogrzewanie, natomiast panele fotowoltaiczne czystą energię elektryczną. Co ważne wszystkie rozwiązania z czasem zwracają się z nawiązką. W przypadku nadwyżki prądu wytworzonego z paneli fotowoltaicznych istnieje możliwość jej sprzedaży do elektrowni.
Program Czyste Powietrze
Odnawialne źródła energii są atrakcyjne jednak bardzo kosztowne. Dlatego powstały programy takie jak Czyste Powietrze, które pozwalają na uzyskanie korzystnego dofinansowania oraz ulgi podatkowej. Dofinansowanie z programu czyste powietrze jest przyznawane per instalacja. Oznacza to, że możemy je otrzymać zarówno na pompę ciepła, kocioł kondensacyjny, jak i panele fotowoltaiczne. W przypadku łączonych instalacji można liczyć nawet na trzydzieści tysięcy złotych dotacji, jeżeli chodzi o pompy ciepła, jest to kwota dziesięciu tysięcy złotych. Poza dofinansowaniem, rozliczając podatek PIT, możemy uwzględnić ulgę termomodernizacyjną. Ulga ta pozwala na odliczenie do pięćdziesięciu trzech tysięcy złotych poniesionych na termomodernizację. Co ważne, ulga przysługuje tylko jednorazowo, na jedną instalację. Dla gmin natomiast przeznaczony jest program STOP SMOG, który również wchodzi w skład projektu Czyste Powietrze. Jest to dotacja przeznaczona na modernizację ogrzewania i wysokoemisyjnych źródeł energetycznych w ubogich gospodarstwach domowych.