Zadyszka przy wchodzeniu po schodach – czy należy się niepokoić?

Zadyszka przy wchodzeniu po schodach – czy należy się niepokoić?

Zadyszka jest objawem zmęczenia organizmu po wysiłku. Jest zjawiskiem normalnym przy intensywnych ćwiczeniach, bieganiu, jazdy na rowerze itp. Niepokojąca może być zadyszka, która dokucza nam przy mało intensywnej aktywności lub przy codziennych czynnościach Zdrowy organizm nie powinien męczyć się przy wchodzeniu po schodach na tyle, żeby dostać zadyszki. Może to być sygnał alarmowy, dlatego nie można tego lekceważyć.   

Przyczyny

Zadyszka przejawia się zmniejszeniem tolerancji organizmu na wysiłek. Człowiek szybciej się męczy, nawet przy drobnych, codziennych czynnościach. Jest to częsty objaw w przypadku chorób układu oddechowego i układu krążenia oraz astmy. Zadyszka posiada różne rodzaje ze względu na problemy towarzyszące: ucisk klatki piersiowej, zwiększony wysiłek fizyczny, szybki oddech i kołatanie serca, niemożność nabrania oddechu, uczucie braku oddechu.

Rodzaje zadyszki

Wśród nich nie można bagatelizować zadyszki połączonej z niemożnością nabrania powietrza. Ten rodzaj zadyszki może wskazywać na zator płucny, który jest stanem zagrażającym życiu. Może to być również objaw włóknienia płuc. Jest to choroba pęcherzyków płucnych, przy której chory ma trudności z oddychaniem. Natomiast jeśli przy zadyszce występuje kołatanie serca i strach, jest to objaw ataku paniki.

Słaba kondycja przyczyną zadyszki?

Nie zawsze zadyszka świadczy o chorobach układu oddechowego. Niekiedy jest objawem słabej kondycji lub jej pogorszenia. Jeśli dopadła Cię ostatnio zadyszka przy małym wysiłku, przeanalizuj czy przyczyną nie jest twój ostatni tryb życia. Masz pracę siedzącą, dojeżdżasz samochodem do pracy, nie uprawiasz żadnego sportu? Taki styl funkcjonowanie po czasie może być powodem nagłej zadyszki, dlatego należy dbać o nawet minimalną dawkę ruchu w ciągu dnia. Jeżeli natomiast jesteś osobą młodą, zdrową, bez żadnych dotychczasowych problemów i nagle złapała cię zadyszka przy wchodzeniu na drugie piętro, jest to powód do niepokoju. Należy wówczas skonsultować się z lekarzem, aby wykonać odpowiednie badania.

Astma oskrzelowa 

Zadyszka jest często objawem astmy, czyli zapalnej choroby dróg oddechowych. U chorych osób bardzo szybko i mocno kurczą się oskrzela, a proces zapalny cały czas się w nich utrzymuje, co skutkuje niekorzystnymi zmianami tkanki. Dolegliwości związane z astmą mają charakter napadowy wywołane stresem, infekcją, zmianą temperatury powietrza. Jeżeli oprócz zadyszki zauważyłeś częsty kaszel, ucisk w klatce piersiowej lub częste uczucie duszność warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę.

Niewydolność serca

Jest to problem związany z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia. Niewydolność serca świadczy o tym, że serce nie pompuje wystarczającej ilości krwi. Na szczęście jest ona wyleczalna, aczkolwiek nieleczona niewydolność serca jest następstwem uszkodzenia mięśnia sercowego skutkiem choroby wieńcowej. Zadyszka przy małym wysiłku jest objawem niewydolności serca, ponieważ jest ono mało wydajne, skutkiem czego do narządów dociera mało tlenu i człowiek chory szybko się męczy. Oprócz zadyszki wśród objawów wyróżnia się wzmożone zmęczenia, duszności oraz obrzęki wynikające z procesu zatrzymania wody w organizmie.