Najciekawsze skanseny w Polsce
Skanseny to tak zwane muzea na wolnym powietrzu, w których wystawiane są eksponaty związane z kulturą ludowa. To właśnie za sprawą skansenów możemy dowiedzieć się o tym, jak żyli nasi przodkowie. Choć skanseny skupiają w sobie to, co najpiękniejsze z kultury ludowej, to każdy jest wyjątkowy na swój sposób. Dlaczego? Bowiem to, co znajdziemy w danym skansenie, jest w znacznym stopniu zależne od regionu, a co za tym idzie – regionalnej kultury.
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie.
Skansen ten znajduje się dokładnie w tym samym miejscu, w którym przed wiekami – a dokładniej w okolicach X wieku – położona była kupiecka wioska. Wioska ta stała w pobliżu większości ważniejszych szlaków handlowych, stąd przewijały się przez nią rozmaite osobowości. Wszystkim znane są kontakty pierwszych Polskich władców z wikingami, dlatego muzeum te skupia w sobie szereg zabytków architektonicznych, ludowych i kulturalnych zarówno Słowian, jak i Wikingów.
Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Sanok jest wyjątkowym miejscem na mapie Polski. To właśnie w tym mieście urodził się słynny na całym świecie Polski artysta – Zdzisław Beksiński. Liczne dzieła Beksińskiego znajdują się właśnie w Muzeum Historycznym w Sanoku. Miasto te słynie również z jednego z największych skansenów w Polsce – Muzeum Budownictwa Ludowego. Muzeum te wybudowane zostało po II Wojnie Światowej, a na jego terenie możemy podziwiać liczne zabytki architektoniczne.