Jak w odpowiedni sposób przechowywać leki?
W każdym domu znaleźć możemy swego rodzaju apteczkę – najczęściej jest to oddzielne miejsce, zazwyczaj w postaci zwykłej szafki, w której to składowane są leki. Od zwykłych leków przeciwbólowych, witaminy, suplementy po antybiotyki. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że miejsce, w którym są przechowywane leki, może wpływać na skuteczność ich działania, czy nawet bezpieczeństwo.
O czym powinniśmy pamiętać?
Przede wszystkim o tym, by nasze leki przechowywane były w sposób zorganizowany. Pod żadnym pozorem nie wyrzucajmy więc ulotek czy opakowań, co może utrudnić lub nawet uniemożliwić zidentyfikowanie danego leku. Należy również mieć na uwadze fakt, by wyrzucać leki, których już nie wykorzystamy. Z jakiegoś powodu wiele osób ma tendencję do „chomikowania” medykamentów nawet po ustąpieniu objawów danej choroby. Jeżeli jednak o wyrzucanie chodzi – nie powinniśmy umieszczać leków w zwykłych koszach na śmieci, lecz udać się do najbliższej apteki, której pracownicy zobligowani są do przyjęcia przez nas niepotrzebnych leków.
Miejsce przechowywania leków.
Leki powinny być przechowywane w miejscu suchym, pozbawionym światła słonecznego i o względnie optymalnej temperaturze. Jeżeli w naszym domu są dzieci, leki powinny znajdować się w miejscu dla nich trudno dostępnym. Ponadto – niektóre leki wymagają przechowywania w niskiej temperaturze. Takie informacje są najczęściej widoczne już na samej etykiecie – jeżeli jednak nie mamy co do tego pewności, powinniśmy zwrócić się o pomoc do farmaceuty.
Gdzie nie przechowywać leków?
Nie powinno się przechowywać leków w miejscach znajdujących się w bezpośredniej bliskości od jakichkolwiek źródeł ciepła, takich jak grzejnik, piekarnik czy nasłonecznione miejsce.