Używany telefon – jak sprawdzić, czy nie został skradziony?

Używany telefon – jak sprawdzić, czy nie został skradziony?

Rynek wtórny urządzeń elektronicznych cieszy się ogromną popularnością. Często mamy sposobność zakupu używanego sprzętu w atrakcyjnej cenie, a przy tym – niejednokrotnie takie urządzenia cechują się dobrą kondycją i stanem. Niestety, jak to jednak z używanym sprzętem bywa – może posiadać on ukryte wady, o których nie zostaliśmy poinformowani przez sprzedającego. W takich sytuacjach możemy jednak dochodzić swoich spraw i liczyć na szybkie, oraz pomyślne, zakończenie całej sprawy. Inaczej to wygląda w przypadku urządzeń, które zostały skradzione, a następnie wystawione na sprzedaż – kupując telefon z drugiej ręki, mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że potencjalnie może narazić się na poważne konsekwencje prawne i konieczność tłumaczenia się przed organami prawa, jeżeli takie urządzenie okaże się być skradzione. Jak więc sprawdzić, czy używany telefon nie został skradziony?

IMEI.

Każdy smartfon posiada przypisany do niego numer IMEI. Co to takiego? To Indywidualny numer pozwalający na zidentyfikowanie takiego urządzenia – można więc pokusić się o porównanie, że jest to swego rodzaju odpowiednik PESEL. Jeżeli urządzenie zostało skradzione, a jego poprzedni właściciel zdołał zablokować numer IMEI – po jego sprawdzeniu będziemy mieli wgląd do tego rodzaju informacji. Numer IMEI najczęściej znajduje się z tyłu urządzenia, na pudełku lub bezpośrednio w ustawieniach telefonu. By sprawdzić IMEI, konieczne jest skorzystanie z odpowiedniej strony posiadającej bazę danych takich numerów. Przed zakupem warto więc poprosić sprzedawcę o udzielenie nam informacji co do numeru IMEI.

Wskazówki.

Niestety, lecz zidentyfikowanie, czy dane urządzenie jest skradzione, lub też zostało przez kogoś zgubione, a następnie przywłaszczone – nie jest wcale taką prostą sprawą. Z tego względu powinniśmy korzystać z ofert sprawdzonych sprzedawców. Warto mieć na uwadze fakt, że kupno skradzionego urządzenia jest czynem nielegalnym – nawet jeżeli nie mieliśmy żadnego pojęcia o rzeczywistym pochodzeniu smartfona.