Zagrożenie masową śmiercią mieszkańców Strefy Gazy z powodu chorób, nie bombardowań – ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia
Zgodnie z najnowszym oświadczeniem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), zagrożenie dla ludności Strefy Gazy nie wynika już tylko z bombardowań. Istotniejszym problemem, który może spowodować większy bilans ofiar śmiertelnych, są choroby. WHO przestrzega, że jeśli sytuacja w systemie opieki zdrowotnej na tym terenie nie ulegnie szybkiej poprawie, liczba osób umierających na skutek schorzeń przewyższy tę zmarłych w wyniku działań wojennych.
Rzeczniczka WHO, Margaret Harris, podkreśliła w swoim oświadczeniu we wtorek, jak kluczowe jest natychmiastowe odbudowanie infrastruktury medycznej. W przeciwnym razie, niedostateczna opieka zdrowotna doprowadzi do zwiększenia liczby zgonów spowodowanych różnego rodzaju chorobami.
Harris poruszyła także kwestię dramatycznej sytuacji szpitala Al Shifa, położonego na północy Strefy Gazy. Opisała jego upadek jako „tragedię” i wyraziła głębokie zaniepokojenie faktem zatrzymania części personelu medycznego przez siły izraelskie.
Przed tymi alarmującymi doniesieniami, Światowa Organizacja Zdrowia wcześniej zwróciła uwagę na „niepokojące tendencje” dotyczące rozprzestrzeniania się chorób w Gazie. Wskazano na szczególnie wysoki wskaźnik zachorowań na choroby związane z biegunką. Ponadto, bombardowania oraz działania militarne na ziemi silnie wpłynęły na funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej, dostęp do czystej wody i doprowadziły do przeludnienia schronów. (PAP)