Alarmujący spadek zysków firm nadzorowanych przez Skarb Państwa: najgorsze rezultaty od wielu lat!

W trzecim kwartale bieżącego roku, 24 przedsiębiorstwa giełdowe będące pod kontrolą Skarbu Państwa wypracowały łączny zysk rzędu 7,4 miliarda złotych. Tym samym, jest to wynik o 30 procent niżej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Znaczna większość zysków firm, które mają państwo jako jednego z głównych akcjonariuszy, jest generowana przez sektor finansowy. Z pomocą Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, banki oraz PZU wypracowały w III kwartale dla swoich akcjonariuszy zysk na poziomie 5,6 miliarda złotych. Taki wynik oznacza spadek o 8 procent w porównaniu do ubiegłego roku, kiedy to zyski były rekordowo wysokie – informacje te podał Dziennik Gazeta Prawna.
„DGP” zwrócił uwagę na fakt, że PKO BP, będący największym bankiem w Polsce pod względem wartości aktywów, odnotował najwyższe zyski spośród wszystkich firm podlegających kontroli państwa. Rekordowe wyniki finansowe wypracowały również Alior i Pekao należące do grupy PZU. Dzięki ich zyskom, lider rynku ubezpieczeniowego odnotował ósmy kwartał z rzędu z wynikiem finansowym przewyższającym 1 miliard złotych.
W analizach ekonomicznych dotyczących polski coraz częściej pojawiają się przewidywania dotyczące możliwości obniżek stóp procentowych przez NBP, które mogą nastąpić już w II kwartale następnego roku. W okresach łagodzenia polityki monetarnej banki zazwyczaj osiągają słabsze wyniki. Mimo to, Łukasz Jańczak z Erste Securities, cytowany przez „DGP”, twierdzi, że nawet jeśli dojdzie do zmniejszenia stóp procentowych, to zyski banków nie powinny istotnie spaść. Jego zdaniem, jest to możliwe na przykład dzięki spadkowi kosztów związanych z kredytami denominowanymi we frankach szwajcarskich.
Jak dodał Jańczak, dzięki kilku czynnikom, w tym rosnącemu udziałowi kredytów ze stałym oprocentowaniem, sektor ten stał się mniej wrażliwy na zmiany stóp procentowych. Niemniej jednak, jak podkreślił „DGP”, dobrych wiadomości dla firm kontrolowanych przez Skarb Państwa kończą się na sektorze finansowym. Koncerny energetyczne wypracowały jeszcze zysk rzędu niemal 2,5 miliarda złotych, co stanowi wzrost o niespełna 8 procent w porównaniu do ubiegłego roku. Niemniej jednak, sektor niefinansowy ciągnie w dół ogólny wynik grupy kapitałowej Skarbu Państwa. Już siódmy kwartał z rzędu był on niższy niż rok wcześniej.