Czym się różni staż od praktyki?
Staże i praktyki to doskonałe okazje do tego, by zyskać nie tylko cenną wiedzę, lecz także zdobyć niezbędne doświadczenie lub wręcz kwalifikacje uprawniające nas do pracy w danym zawodzie. Staże oraz praktyki są przede wszystkim skierowane do osób młodych, a więc nieposiadających doświadczenia. Obie formy w znaczącym stopniu różnią się od siebie, o czym mało kto pamięta – przedstawimy podstawowe różnice oraz podpowiemy, jak można uczestniczyć zarówno w stażu, jak i praktyce.
Co to jest staż?
Staż jest praktyczną formą nauki danego zawodu, która może odbywać się w miejscu pracy. Stażystom przydzielane są zadania i obowiązki adekwatne do stanowiska, do którego zostali przydzieleni. Warte wspomnienia jest, że staż odbywa się, a przynajmniej powinien, pod okiem opiekuna, którego zadaniem jest przyuczenie stażysty do wykonywania zawodu. Staż najłatwiej jest uzyskać rejestrując się w urzędzie pracy i uzyskując status osoby bezrobotnej.
Co to są praktyki?
Podobnie jak staż, również i praktyki mają na celu praktyczne przygotowanie do wykonywania danego zawodu. W odróżnieniu od staży, za udział w praktykach najczęściej nie otrzymuje się żadnego wynagrodzenia. Praktyki są zazwyczaj wybierane przez studentów lub uczniów zawodówki i stanowią swoiste uzupełnienie do ich dotychczasowej nauki. Warto dopowiedzieć, że na praktyki zgłosić można się także dobrowolnie do dowolnego pracodawcy, nie jesteśmy więc zmuszeni rejestrować się w urzędzie pracy.