Malejące pragnienie seksu i obniżone libido podczas menopauzy
Przebieg menopauzy stanowi wyzwanie dla każdej kobiety. W związku z uciążliwymi objawami przekwitania i wielością modyfikacji zachodzących w ciele, wiele kobiet odczuwa spadek swojej atrakcyjności. Tym samym, obniżenie ilości estrogenu, które jest typowe dla okresu klimakterium, prowadzi do takich dolegliwości jak uderzenia gorąca, nieregularne bicie serca czy stany nerwowe. Często pojawiają się również symptomy, które komplikują relacje intymne, na przykład sucha pochwa czy utrata sprężystości tkanek.
Wpływ menopauzy na libido
Menopauza to etap pełen istotnych zmian w życiu kobiety. Jednym z symptomów przekwitania jest obniżone libido i zredukowany apetyt na seks. Podobnie jak inne objawy tego okresu, jest on głównie związany ze zmianami hormonalnymi. Problemy dotykające kobiety w menopauzie wpływają zarówno na ich fizyczność, jak i na sferę emocjonalną czy psychiczną. Menopauza nie powinna być przyczyną rezygnacji z życia seksualnego. Leki, zmiana stylu życia oraz wsparcie ze strony partnera mogą zdecydowanie poprawić ochotę na seks.
Podczas menopauzy u kobiet dochodzi do stopniowego wygaszania działalności jajników. Zmniejsza się ilość niektórych hormonów, przede wszystkim estrogenów i progesteronu. To właśnie obniżenie stężenia estrogenów jest kluczowe dla negatywnych efektów okresu klimakterium, w tym dla spadku libido. W trakcie menopauzy zauważalny jest również spadek poziomu hormonów produkowanych przez nadnercza i androgenów – androstendionu i testosteronu. Ten ostatni, generalnie rozumiany jako męski hormon płciowy, jest również produkowany w małych ilościach przez organizm kobiety: w jajnikach, korze nadnerczy oraz łożysku podczas ciąży. Testosteron posiada wpływ na codzienne funkcjonowanie i poziom energii, ale także na libido. W badaniach przeprowadzonych na kobietach w okresie pomenopauzalnym, które nie przyjmowały estrogenów, terapia testosteronem poprawiała ich funkcje seksualne.