Ministerstwo Finansów zaprzecza doniesieniom o zamiarach opodatkowania obiektów małej architektury

Ministerstwo Finansów zaprzecza doniesieniom o zamiarach opodatkowania obiektów małej architektury

W środę Ministerstwo Finansów wydało oficjalne oświadczenie zaprzeczające doniesieniom prasowym, jakoby planowało objąć podatkiem nieruchomości tzw. obiekty małej architektury. Resort wyjaśnił, że te elementy, zarówno sakralne, jak i przykładowo wodotryski, posągi ogrodowe, stałe grile ogrodowe, huśtawki czy piaskownice nie będą opodatkowane.

Z informacji wynika, że Ministerstwo zajmuje się aktualnie pracami nad wprowadzeniem zmian do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Nowelizacja ma polegać na definiowaniu pojęć „budynek” i „budowla” w sposób autonomiczny względem innych regulacji prawnych. Ten krok ma na celu zapewnienie zgodności przepisów podatkowych z Konstytucją RP.

W komunikacie resortu podkreślono, że obecnie podatek od nieruchomości obejmuje jedynie grunty, budynki oraz budowle, ale tylko jeżeli są one wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej. W ten sposób wyłączone z opodatkowania są obiekty małej architektury, niezależnie od ich przeznaczenia – czy to religijnego, czy też dekoracyjnego lub użytkowego w ogrodach. Taka sytuacja nie ulegnie zmianie w planowanych regulacjach.

Ministerstwo Finansów zdecydowanie odniosło się do wprowadzających w błąd doniesień prasowych dotyczących rozszerzenia podatku od nieruchomości na obiekty małej architektury, w tym interpretacji sugerującej, że mogłyby podlegać temu opodatkowaniu krzyże czy inne niewielkie konstrukcje.

Ostatecznie, resort zapowiedział przeprowadzenie 7 sierpnia konferencji uzgodnieniowej. Na spotkanie zaproszeni zostaną przedstawiciele podmiotów, które zgłosiły uwagi do projektu nowelizacji ustawy w trakcie konsultacji.