Nagły płacz dziecka – kwestia kolki niemowlęcej.
Przemierzasz dom z dzieckiem na rękach, które nieustannie płacze i wyraźnie jest niespokojne? Wśród przyczyn takiego stanu najczęściej wskazuje się na kolki niemowlęce, będące powodem bezsenności nie tylko dla maluszków, ale i ich rodziców. Wieloznaczność objawów często prowadzi do błędnych interpretacji i pokutujących mitów, które mogą przysparzać dodatkowych problemów.
Odnosząc się do pierwszego z nich – twierdzenia, że na kolki nie ma skutecznej metody i trzeba po prostu przeczekać – warto podkreślić, że zdecydowanie nie jest to prawda. Mimo że każde dziecko jest inne i na każde działa co innego, istnieje cała gama metod, które warto wypróbować. Można ograniczyć dyskomfort, ogrzewając brzuch malucha termoforem lub świeżo wyprasowaną pieluszką tetrową. Delikatny masaż brzuszka wykonany zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara także może przynieść ulgę. Ponadto, sprawdzonym rozwiązaniem jest skóra do skóry – kładziemy maleństwo jedynie w pieluszce na swoim nagim brzuchu, delikatnie masując plecki malca. To nie tylko koi, ale i pomaga pozbyć się gazów. Alternatywą jest ułożenie dziecka na przedramieniu i rytmiczne kołysanie lub przygotowanie relaksującej kąpieli w ciepłej wodzie.
Kolejny mit dotyczy diagnozy – niemowlęta doświadczają różnego rodzaju bólów brzucha, ale kolka to konkretna dolegliwość, która najczęściej atakuje między 3. tygodniem a 3. miesiącem życia, ustępując najczęściej około 6. miesiąca. Kolka niemowlęca charakteryzuje się napadowym płaczem, który zwykle pojawia się wieczorem. Istnieje precyzyjna definicja kolki opracowana przez amerykańską pediatrę Morris Wessel: to napady nadmiernego płaczu u dziecka, trwające dłużej niż 3 godziny dziennie, występujące powyżej 3 dni w tygodniu przez 3 tygodnie, w wieku od 2 tygodni do 4 miesięcy.
Na koniec warto poruszyć mit mówiący o negatywnym wpływie kolki na rozwój dziecka. Nie ma żadnych dowodów na to, że maleństwo zmagające się z tą dolegliwością rozwija się gorzej, czy też że płaczliwość pozostanie problemem przez całe dzieciństwo. To samo dotyczy stresu związanego z kolką – nie ma dowodów na to, że będzie on powodował przewlekły stan nerwowości u dziecka.
Mimo że kolka niemowlęca jest powszechnym zjawiskiem, jej konkretna przyczyna nie jest jeszcze znana.