Onychomikoza – przyczyny, objawy i metody leczenia infekcji grzybiczych paznokci

Onychomikoza – przyczyny, objawy i metody leczenia infekcji grzybiczych paznokci

Grzybica paznokci nóg niszczy płytkę paznokcia, powodując jej nieestetyczny wygląd. Jest trudna do leczenia i jeśli jest leczona nieprawidłowo, ma tendencję do nawracania.

Dlatego tak ważna jest pierwotna profilaktyka grzybicy paznokci, która polega na unikaniu sytuacji sprzyjających jej rozwoju. Czynnikami zwiększającymi ryzyko zachorowania na grzybicę paznokci są między innymi korzystanie z miejsc, w których ryzyko zakażenia grzybami jest wysokie (sauny, baseny, łaźnie miejskie, przebieralnie, sale sportowe), choroby układowe (zwłaszcza cukrzyca i otyłość, zaburzenia hormonalne) oraz używanie cudzego obuwia i narzędzi do pedikiuru.

Grzyby patogenne rozwijają się w warunkach wilgotnych i ciepłych. Dlatego ryzyko zachorowania na grzybicę paznokci stóp zwiększa się, gdy nosimy nieprzewiewne buty, nie suszymy dokładnie stóp po kąpieli lub gdy nasze stopy są nadmiernie spocone.

Również urazy paznokci, nawet te mikroskopijne, mają wpływ na rozwój grzybicy paznokci. Ryzyko zakażenia wzrasta, gdy przycinamy paznokcie za krótko lub nosimy zbyt ciasne buty, które uciskają płytkę paznokcia.