Ostrzeżenie naukowców: kołdry z ptasim pierzem mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych

Ostrzeżenie naukowców: kołdry z ptasim pierzem mogą prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych

Kiedy nadejdzie zima, idea ciepłych wieczorów pod grubą, piórową kołdrą wydaje się kusząca. Jednak eksperci alarmują, że taka sytuacja może prowadzić do poważniejszych konsekwencji niż tylko przyjemne ogrzewanie stóp.

Lekarze donoszą o przypadku tzw. „choroby hodowców ptaków”, czyli zapalenia płuc wywołanego wdychaniem pyłu z piór zawartych w pościeli. Apelują do innych pracowników służby zdrowia, aby byli bardziej czujni w przypadku pacjentów zgłaszających niewyjaśnioną duszność.

Specjaliści twierdzą, że charakter i postać tego typu nadwrażliwego zapalenia płuc zależy od reakcji immunologicznej organizmu. Wśród objawów tej choroby znajdują się nocne poty, suchy kaszel oraz duszność – te symptomy mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian w płucach.

„Pracownicy medyczni z reguły pytają pacjentów cierpiących na problemy z układem oddechowym o obecność zwierząt domowych, takich jak ptaki” – napisali badacze. „Jednak z naszego doświadczenia wynika, że rzadko pytają o obecność piór w kołdrach i poduszkach. To ważne, aby nie pomijać takiej informacji, ponieważ wiele osób korzysta z pościeli z pierzem zamiast syntetycznej.”

Dr Owen Dempsey, pracownik Aberdeen Royal Infirmary i współautor raportu, uspokaja, że nie ma potrzeby natychmiastowego pozbywania się kołder i poduszek z pierzem. Twierdzi jednak, że chociaż zapalenie płuc z nadwrażliwości wydaje się być rzadkim zjawiskiem, a opublikowany przez niego raport dotyczy tylko jednego przypadku, wiele innych dolegliwości może nie zostać zauważonych.

„To jest prawdopodobnie tylko wierzchołek góry lodowej” – mówi Dempsey. „Myślę, że istnieje wiele przypadków, o których nie wiemy, właśnie dlatego, że ich przyczyny są ignorowane.”

W artykule opublikowanym w czasopiśmie BMJ Case Reports, Dempsey wraz ze swoimi kolegami z szpitala Victoria w Kirkcaldy i Aberdeen Royal Infirmary opisuje przypadek 43-letniego niepalącego mężczyzny. Pacjent zgłosił się do lekarza rodzinnego po trzech miesiącach borykając się z dusznością, zmęczeniem i złym samopoczuciem.

Początkowo objawy pacjenta przypisano infekcji dolnych dróg oddechowych. Po krótkotrwałej poprawie stan mężczyzny uległ pogorszeniu. Wyniki badań krwi były normalne, jednak prześwietlenie klatki piersiowej wywołało niepokój. Dr Dempsey dowiedział się, że mężczyzna niedawno zmienił pościel syntetyczną na pościel z pierzem.

Mężczyźnie zalecono pozbycie się pościeli z piór oraz sprawdzenie domu pod kątem obecności ptaków i pleśni. Kolejne badania pokazały, że pacjent miał niezwykle wysokie stężenie przeciwciał przeciwko konkretnym białkom ptasim, w tym gołębiom i papugom. Dodatkowe skany wykazały w płucach mężczyzny wzorce wskazujące na zapalenie płuc z nadwrażliwości.

Po miesiącu od zrezygnowania z pościeli z piór stan zdrowia mężczyzny znacznie się poprawił. Po sześciu miesiącach leczenia sterydami pacjent czuł się całkowicie zdrowy.

Zespół naukowców doszedł do wniosku, że najbardziej prawdopodobna diagnoza to zapalenie płuc z nadwrażliwości. Choroba ta jest rzadkim podtypem „choroby hodowców ptaków”, spowodowanej ekspozycją na pióra i odchody ptasie.

„Istnieje kilkaset różnych typów zapalenia płuc z nadwrażliwości” – stwierdził Dempsey. „Dla lekarzy bardzo ważne jest, aby być dociekliwym i przeprowadzić dogłębną anamnezę, pytając o różne formy ekspozycji. Ludzie bowiem mają wiele nawyków, które nie zawsze są doceniane podczas wizyt w gabinecie lekarskim.”