Prozdrowotne właściwości kawy
Kawa to najpopularniejszy napój świata. Smakosze kawy cenią ją za niesamowity smak i aromat oraz działanie pobudzające, dzięki zawartej w niej kofeinie. Co druga osoba, gdy budzi się rano, to swój dzień zaczyna od filiżanki świeżo parzonej kawy. Jest wiele osób nastawionych sceptycznie do picia kawy, ponieważ zawiera substancje uzależniające. Warto jednak pamiętać, że znajdują się w niej także substancje, które pozytywnie wpływają na zdrowie.
Właściwości kawy
Głównym składnikiem kawy jest kofeina, która pobudza oraz przeciwutleniacze zwalczające wolne rodniki. Kolejnymi elementami, o których się zapomina, ale warto je zaznaczyć, są witaminy PP i związki lotne odpowiedzialne za jej aromat. W kawie znajdują się też węglowodany i białko, oraz mikro i makroelementy takie jak: sód, potas, wapń, magnez, fosfor, miedź i mangan.
Czy warto pić kawę?
- Głównym powodem, dla którego sięgamy po kawę z samego rana, jest szybkiego pobudzenie. Kofeina jak już wiadomo, dodaje energii i jest to doskonały sposób na szybkie rozbudzenie organizmu i pozbycie się uczucia senności.
- Zmniejsza ryzyko zachorowania na choroby sercowo – naczyniowe, nowotwór wątroby oraz cukrzycę typu 2. Kawa ma też pozytywny wpływ na poprawę stanu układu kostnego, głównie w okresie przed menopauzalnym. Jej picie poprawia gęstość mineralną kości i wiąże się z obniżeniem zachorowań na osteoporozę.
- Picie kawy wspomaga odchudzanie, ponieważ zawarte w niej substancje usprawniają pracę jelit. Należy pamiętać, że kawa nie odchudza, lecz tylko w tym działaniu pomaga. Jej działanie sprawia, że spożywane kalorie zamieniane są na ciepło, a nie tkankę tłuszczową. Oczywiście dotyczy to małej czarnej, a nie deseru kawowego z dużą ilością bitej śmietany.
- Posiada duże źródło antyoksydantów, które potwierdzili naukowcy. W nieprzetworzonych ziarnach kawy znajduje się aż 1000 różnych przeciwutleniaczy. Tak ogromna ich ilościach stawia kawę nawet na pierwszym miejscu przed zieloną herbatą, czy surowym kakao. Antyoksydanty są niezbędne, ponieważ niszczą wolne rodniki, poprawiają pracę serca i chronią przed infekcjami.
- Zmniejsza ryzyko depresji oraz stymuluje układ nerwowy. Badania wykazały, że po wypiciu kawy poziom serotoniny i dopaminy diametralnie wzrasta. Można po tym wnioskować, że kawa nie tylko ma działanie pobudzające, ale sprawia, że stajemy się szczęśliwi.
Inne zastosowanie kawy
Kawa jest spożywana głównie w formie samodzielnego napoju, bez żadnych dodatków. W ten sposób dostarcza organizmowi najwięcej swoich wartości. Można ją od czasu do czasu urozmaicić i przygotować w formie deseru, z dodatkami lodów, syropu, czekolady czy bitej śmietany. Ma też swoje zastosowanie w kuchni, gdzie jest używana jako dodatek do wytrawnych dań, a na jej bazie można przygotować słynny deser tiramisu. Kawa jest bardzo ceniona w kosmetyce. Jej ziarna wykorzystuje się do tworzenia balsamów, kremów, naturalnych peelingów oraz maseczek. Kosmetyki posiadające w swoim składzie kawę, działają na skórę odmładzająco i ujędrniająco, natomiast na włosy wzmacniająco.