Wybieramy optymalne źródła światła dla naszego domu i miejsca pracy

Wybieramy optymalne źródła światła dla naszego domu i miejsca pracy

Kiedy kształtujemy przestrzeń naszej domowej czy biurowej nieruchomości, jednym z kluczowych aspektów jest odpowiednio dobrane oświetlenie. Jak jednak dobrać właściwe typy źródeł światła w zależności od przeznaczenia pomieszczeń?

Wyróżniamy trzy główne kategorie oświetlenia stosowanego w przestrzeniach mieszkalnych i biurowych. Każda z nich spełnia różnorodne funkcje. Pierwszym z nich jest fundamentalne źródło światła – często jest to żyrandol zawieszony na suficie, którego głównym zadaniem jest zapewnienie oświetlenia całego pomieszczenia. Kolejnym typem są punktowe źródła światła takie jak lampki biurkowe czy lampy stojące, skierowane na konkretne miejsca pracy, które umożliwią nam realizowanie licznych zadań takich jak czytanie czy pisanie. Ostatnim rodzajem są rozproszone źródła światła, które sprawiają, że pomieszczenie nabiera odpowiedniego charakteru czy atmosfery. Kinkiety, wpuszczane w podłogę lub sufit lampki LED i taśmy należą do tego typu oświetlenia.

Intensywność oświetlenia, jaka powinna być stosowana zależy od typu źródła światła. Dla fundamentalnych źródeł światła, zarówno w domu jak i miejscu pracy, zalecane jest natężenie światła wynoszące około 500 lumenów. Umożliwia ono swobodne przemieszczanie się po pomieszczeniu i nie oślepia nas przy tym. Z kolei punktowe źródła światła powinny mieć mocniejsze natężenie – jego wybór powinien być podyktowany tym, gdzie taka lampa zostanie umiejscowiona i do jakich celów ma służyć. W przypadku lampki osłoniętej kloszem, możemy pozwolić sobie na większą moc natomiast źródła światła bezpośrednio skierowanego na użytkownika nie powinny drażnić wzroku.

Natomiast najmniej intensywne powinno być oświetlenie nastrojowe jednak może ono stanowić uzupełnienie oświetlenia podstawowego. Moc takiego rodzaju oświetlenia powinna być zdeterminowana przez indywidualne preferencje właściciela pomieszczenia.